Nachádzajú sa v každej miestnosti, kde máte obklad a dlažbu. Väčšinou ich existenciu nevnímame až dovtedy, kým sa v škárach neobjavia prvé známky plesní a usadenej vrstvy prachu. Chráňte škáry kvalitnou škárovacou hmotou. Poradíme vám, akú si vyberať a dáme vám aj pár praktických rád, ako ich čistiť a udržiavať, aby vám vydržali čo najdlhšie.
Cementové škárovačky
Predajcovia cementových škárovačiek ju odporúčajú do verejných budov, do exteriéru, no svoje využitie nájdu aj na dne bazéna. Cementové škárovačky zabezpečujú dlhodobú životnosť a sú extra odolné. Práve preto sú využiteľné aj v exteriérových priestoroch.
Zo všetkých cementových škárovačiek vám odporúčame cementové škárovačky Mapei. Ich špeciálne prísady ich predurčujú na najlepšie vodoodpudivé špárovačky.
Povrch škár je hladký, kompaktný a má nízku nasiakavosť. Ľahko sa udržiavajú a majú vysokú odolnosť voči obrusovaniu. Nízke zmrašťovanie z nich robí najpredávanejšie škárovacie hmoty, pretože ostávajú bez trhlín a akýchkoľvek prasklín.
Epoxidové škárovačky
Nízka nasiakavosť a malá šanca, aby sa v týchto škárach usadili nečistoty – aj toto charakterizuje najkvalitnejšie epoxidové škárovačky. Pýšia sa technológiou, ktorá chráni škáry pred vznikom plesní. Využívajú sa najmä v tých priestoroch, kde sa nachádzajú potraviny. Styk s potravinami neuškodí ani potravinám, ani škárovacej hmote. Odolávajú aj mastnote a olejom, preto vám ich odporúčame používať aj v kuchyni.
Majú krémovú konzistenciu a časom nemenia farbu.
Ako predĺžiť životnosť škárovacej hmoty?
Aby ste si však škáry udržali v dobrom stave, je potrebné pravidelne ich čistiť a agresívne čistiace prostriedky nahradiť niečím menej agresívnym. Odporúčame na čistenie škár používať starú vyradenú zubnú kefku a sódu bikarbónu.
V kúpeľni špáry pravidelne utierajte suchou handričkou. Takto dokážete zabrániť vzniku plesní v škárach.