Naše oči sú okná do sveta. Aspoň takto sa to rokmi v prenesenom zmysle slova traduje. My s tým len musíme súhlasiť, pretože aj psychológovia tvrdia, že očami vnímame približne osemdesiat percent vonkajších podnetov. Takže už len z toho hľadiska musíme prisúdiť našim očiam mimoriadnu dôležitosť. Preto si ich musíme chrániť, starať sa o ne tak, aby nám poctivo slúžili a naplnili tak pravdivosť ľudovej múdrosti.
Kvalitu zraku ovplyvňuje genetika, to je nespochybniteľný fakt. Lenže ku genetike musíme prirátať aj nutnú starostlivosť, ktorá je minimálne rovnako dôležitá, ak nie viac. Ľudské oko je totiž zložitý orgán, ktorý je mimoriadne citlivý, a teda aj extrémne zraniteľný. Vystavovanie očí nebezpečným vplyvom môže vyústiť do vzniku úrazov, alebo do vzniku rôznych iných očných diagnóz.
Pri domácom majstrovaní sú nutné ochranné pomôcky
Lekárska veda za tie roky dospela k poznatkom, ktoré môžu uchrániť ľudský zrak v čo najlepšom stave po dlhé roky života. Bohužiaľ, my ľudia nie vždy radi dodržiavame odporúčania. Snažíme sa im všemožne vyhnúť, a tak vlastne len ideme proti sami sebe vedome si tak a poškodzujeme náš zrak. A možno ani nie. Len sme zabudli, ktoré sú to tie dobre mienené rady, a preto si ich pre každý prípad pripomenieme.
Z jedných z najčastejších ak by sa tak dalo povedať, zlozvykov je nepoužívanie ochranných pomôcok vtedy keď je to vyslovene žiadúce. Napríklad pri vykonávaní remeselných činností je nám akosi zaťažko používať ochranné pomôcky, a to aj pomôcky na ochranu zraku.
Pri vŕtaní do steny často v snahe mať robotu čo najskôr za sebou si nenasadíme ochranné okuliare alebo rovno ochranný štít. A je len otázka momentu, kedy nám kus ostrej omietky vletí do oka a prepichne vrchný epitel, alebo v tých horších prípadoch poškodí aj časť oka nazývanú sklovec. Mnoho takýchto prípadov končí tým, že je nutná operácia oka a pritom ochranné okuliare určené na ochranu zraku pri práci nájdete v každom obchode s pracovnými odevmi.
Okuliare proti slnku a chlóru nie sú iba na parádu
Alebo ignorujeme používanie slnečných okuliarov v letnom období, kedy je intenzita slnka mimoriadne silná. Poznáme to všetci z vlastných skúseností. Stačí sa len na okamih zapozerať priamo do slnka a naskočia nám pred oči rôzne škvrny a za pár sekúnd prestávame akoby vidieť.
Poviete si, no kto by sa len tak pre nič za nič pozeral priamo do slnka. Tak to máte pravdu, no aj naše pričasté žmúrenie v lete svedčí o tom, že slnko a s ním aj UV lúče si naše oči nájde vždy a všade. Aby sme teda predišli takýmto nepríjemnostiam, musíme si zakúpiť kvalitné slnečné okuliare od renomovaného výrobcu, ktorý garantuje ochranu zraku svojim výrobkom.
Keď už spomíname tie okuliare, tie by sa mali nosiť aj počas dlhodobého pobytu vo vode, kedy sú oči vystavené pôsobeniu chlóru v prípade bazénov a naopak, rôznym typom mikroorganizmov ak plávame v otvorených prírodných vodných plochách a tokoch. Na tento účel si stačí zakúpiť obyčajné plavecké, ktoré dostanete v každom obchode so športovými potrebami. Tým vyriešite mnohé potencionálne problémy.
Pobyt v nevhodnom prostredí rozhodne neprospieva očiam
Naše oči sa nemusia kaziť, ak to takto máme povedať, iba nepoužívaním ochranných pomôcok a zbytočným namáhaním očí v nevhodných svetelných podmienkach. Úplne stačí vystaviť náš zrak na niekoľko hodín denne v zafajčenom prostredí, alebo stráviť nejaký čas prácou s chemickými rozpúšťadlami. O nich je známe, že sú veľmi prchavé a tak ako stúpajú smerom hore a okrem toho, že ich vdychujeme, tak súčasne negatívne pôsobia na naše oči. Preto dbáme na to, aby sme sa pohybovali v čo najčistejšom prostredí, bez nebezpečných látok.
Nesprávna životospráva ako aj časté sledovanie televízie a dlhodobé žmúrenie do monitoru počítača sa dnes môže radiť medzi civilizačné ochorenie. Pokiaľ sme v mladšom veku, tak si nastupujúcu hrozbu absolútne neuvedomuje. Napriek tomu, že po niekoľkých hodinách práce s počítačom začneme pociťovať pálenie a slzenie očí, alebo rovno tupú bolesť v ľavom oku, no po oddýchnutí sa všetko vráti do starých koľají.
Znovu sadáme k tejto nevyhnutnej technickej vymoženosti a celá situácia sa opakuje. Po niekoľkých rokoch sa naše oči tak unavia, že používanie okuliarov je jediná záchrana. V tých horších prípadoch pomôže iba operácia. Takže, aj keď ste počítačový maniak, doprajte svojim očiam čas na oddych.
Pri úraze sa čo najskôr snažme navštíviť lekára
Ďalším našim častým hriechom je to, že keď sa nám už prihodí niečo z vyššie spomenutého, snažíme sa všelijako svojpomocne zjednať nápravu. Pri odfrknutí omietky do oka si špinavým prstom šucháme postihnuté oko, a tým si neraz vtlačím nečistotu hlbšie do rany a navyše si zanesieme do oka rôzne iné nečistoty a baktérie. Postihnuté oko by sa malo maximálne vypláchnuť čistou letnou vodou a ak to nestačí na rad prichádza očný lekár a návšteva ambulancie. Očný špecialista má všetky potrebné prístroje, ktorými zhodnotí daný stav a inštrumenty, aby nimi uľavil našim boľačkám.
No a poslednou kvapkou, ak to tak smieme povedať, je ignorovanie očných prehliadok. Myslíme si, že k lekárovi špecialistovi stačí zájsť iba vtedy keď nás niečo konkrétne trápi. To je náš taký všeobecný postoj. Nechce sa nám objednávať, vstávať ráno a čakať v preplnenej čakárni. Lenže zanedbanie pravidelných očných prehliadok má za následky to isté, čo pri zanedbaní tých bežných preventívnych. Zdĺhavé a nákladné liečenie.