Určite sa nepomýlime, ak povieme, že perly boli opradené mýtmi vo všetkých známych kultúrach v minulosti. Pre svoju krásu boli vždy považované za niečo tajomné, čarovné a pre veľmi ťažký spôsob ich získania sa považovali aj za veľmi vzácne. Takže perly majú svoju históriu a nielen dnes sú na jednom z najvyššie hodnotených miest v klenotníctve. Najčastejšie sa spája v mytológii a astrológii so ženskými planétami – Mesiacom, Venušou a Neptúnom.
V indickej mytológii sa spomína vodné monštrum Makara, podobné krokodílovi alebo delfínovi, ktoré má v tlame perly. Mužom, ktorí chcú získať svoju vyvolenú, sa to určite podarí, ale musia dokázať, že sú skutočne veľmi odvážny. Preto sa musia potopiť nebezpečne hlboko a z tlamy Makaru zobrať perlu. Tak sa perly stali symbolom šťastného manželstva.
V perzskej mytológii sa perly stali slzami bohov.
V starovekom Grécku zas perly pomáhali ľuďom udržiavať si krásu a zmierňovať starosti.
V starovekom Egypte a Ríme sa používali kúzla, ktoré s pomocou perál pomáhali získať peniaze.
Budhisti pripisovali perlám mystické vlastnosti. Z biblie je známy výrok „Nehádžte perly sviniam“, ktorý vyzýva ľudí, aby neplytvali, čiže perly sa považujú za niečo pre ľudí veľmi vzácne.
Starí Číňania sa domnievali, že perly padajú z neba počas búrky, keď v oblakoch medzi sebou bojujú draci.
Poznáme však aj mýty negatívne, ako napríklad, že perly sú slzy, ktoré prinášajú nešťastie.
Ale aby sme nehovorili len o mýtoch z krajín nám veľmi vzdialených, tak aj v Českej republike sa zachovala povesť o sirote Květne, ktorú vychovávala čarodejnica Mikuda. Tá, keď sa chcela dozvedieť tajomstvá od Květny, ktorá ich nechcela prezradiť, tak ju začala biť. Květnine slzy sa pritom menili na malé zlaté perly.
Či už týmto mýtom budeme veriť, alebo nie, isté je, že aj dnes mnohí plavci a potápači, hlavne v oblasti južných tichomorských ostrovov, nosia pri sebe perlu, aby ich uchránila pred žralokmi.
Leave a Reply