Chcete sa cítiť skutočne fit a príjemne? V tom prípade vám odporúčame zaviesť do vášho denného režimu pohyb. Veľa ľudí však nemá vytvorené dostatočné podmienky pre beh vonku. A práve preto sme sa zamerali v tomto článku na bežecké pásy. Patria medzi najobľúbenejšie stroje na cvičenie v posilňovni a určite si ich zamilujete aj vy doma.
Bežecký pás má hneď niekoľko skvelých výhod. Zvyšuje vytrvalosť, spaľuje prebytočné kalórie a taktiež vám pomôže zbaviť sa nežiaducich kíl. Avšak, to nie je všetko. Veľmi dôležitým pozitívom je aj fakt, že zlepšuje zdravie srdca.
Kúpou bežeckého pásu sa vyhnete preplneným posilňovniam a zapoteným šatniam. Na svojej kondičke môžete pracovať v pohodlí domova bez zbytočných vonkajších rušivých elementov. Nemusíte sa vyhýbať prekážkam na chodníku či neustálemu pozorovaniu svojho okolia. Nemyslite si však, že cvičenie na bežeckom páse je nejaká nuda. Práve naopak, môžete si na ňom nastaviť svoj tréning podľa chuti. Bežecký pás je možné prepínať tak, aby váš tréning zahŕňal rôzne kardio cvičenia, ako sú chôdza, jogging, beh alebo šprint.
V prvom rade je veľmi dôležité zvážiť, na aké účely chcete bežecký pás využívať. Či len občasne pre udržanie si kondičky alebo profesionálne, kedy už budete určite chcieť pozorovať aj rôzne funkcie stroja. Ďalej by ste mali dbať aj na hmotnosť samotného užívateľa, pretože každý bežecký pás má danú maximálnu nosnosť. Ak ju prekročíte, váš stroj nemusí naďalej fungovať správne.
Okrem týchto aspektov by ste mali však dbať aj na ďalšie parametre:
Bežecké pásy delíme podľa typu na dve skupiny:
Motorové bežecké pásy
Hoci sú motorové bežecké pásy ťažšie prenosné, sú viac populárne ako tie bezmotorové. Keďže obsahujú motor, sú ťažšie no napodobňujú behy na rôznych terénoch s množstvom funkcií. Užívateľovi umožňujú nastaviť si rýchlosť a sklon automaticky po stlačení tlačidla počas tréningu. Motorové bežecké pásy sú vhodné pre profesionálov, najmä na dlhší čas behu či šprintu. Rovnako aj pre tých, ktorí oceňujú niektoré high-tech funkcie. Tie sú totiž v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou kvalitných bežeckých pásov.
Bezmotorové bežecké pásy
Tieto modely sú lacnejšie a vhodné pre menej náročných užívateľov predovšetkým na chôdzu. Funguje na mechanickom princípe, s nastavením záťaže, sklonu a s magnetickou brzdou. Keďže ich žiadny motor nepoháňa, plocha sa otáča vaším pohybom. To znamená, že môžu isť len tak rýchlo, ako vy. Bezmotorové bežecké pásy sú ľahšie a menšie, tým pádom zaberajú menej priestoru a jednoduchšie sa premiestňujú. Avšak, tieto stroje neposkytujú novodobé funkcie, takže beh na nich vám nemusí poskytnúť rovnaký zážitok ako pri motorových pásoch.
Motor
Pri motore by ste si mali všímať najmä jeho výkon, ktorý sa udáva v konských silách a označuje sa HP (od 1,5 do 5 hp) alebo kontinuálnej konskej sile CHP. Pre predstavu, napríklad pre domáce občasné využitie stroja vám stačí, aby mal výkon 2.0 hp. Veľmi dôležitá je aj minimálna a maximálna rýchlosť bežeckého pásu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 0,8 do 25 km / h a plynulá regulácia výkonu. Niektorí výrobcovia udávajú výkon vo wattoch. V tom prípade sa 1 konská sila rovná 750 wattov.
Bežecká plocha
Pri tomto parametri si všímajte rozmery plochy, teda jej šírku a dĺžku, rozsah nastavenia sklonu a odpruženie. Pre chôdzu či pomalý beh postačuje aj užšia a kratšia bežecká plocha. Ak však chcete na bežeckom páse rýchlo a pritom pohodlne behať, voľte plochu, ktorá má šírku minimálne 46 cm. Sklon behu napodobňuje chôdzu alebo beh do kopca, aby bolo cvičenie náročnejšie a spálili ste pri tom viac kalórií.
Rám
Maximálna nosnosť bežeckého pásu má byť vždy o niekoľko kilogramov vyššia ako je hmotnosť užívateľa. Všímajte si tu teda predovšetkým doporučené zaťaženie, dizajn a ergonómiu.
Displej
Displej na týchto strojoch môže byť LCD alebo LED. Bežecké pásy bežne merajú rýchlosť, kilometre, čas cvičenia, tepovú frekvenciu, spálené kalórie a tuk v tele. Nie je nič nezvyčajné, keď má stroj prednastavené určité programy. V dnešnej dobe však už tie kvalitnejšie bežecké pásy majú dokonca možnosť prepojenia s tabletom.
Skladnosť
Určite vás poteší možnosť praktického sklopenia bežeckej plochy a vybavenie transportnými kolieskami.
Ďalšie funkcie
Profesionálne a kvalitné bežecké pásy disponujú v dnešnej dobe naozaj rôznymi funkciami. Patrí medzi ne napríklad aj pripojenie hrudného pásu či prispôsobenie rýchlosti tepovej frekvencie užívateľa. Taktiež majú možnosť nastavenia profilu trasy, konektor pre audio kábel, reproduktory či integrovaný ventilátor.
Použitie bežeckého pásu nie je ovplyvnené nepriaznivým počasím, preto ho môžete využívať kedykoľvek a v pohodlí domova. Popritom môžete počúvať svoje obľúbené pesničky alebo pozerať nejaký dobrý film. Jeho kúpu teda určite neoľutujete.
Zdroje:
S nástupom chladného počasia je potrebné okrem šatníka vymeniť aj topánkovník. I keď je nosenie…
Jeseň nie je len o zlatých listoch a klesajúcich teplotách, ale je to tiež skvelá…
Nechať všetko a ísť si na niekoľko rokov zase sadnúť do školských lavíc je pre…
Minimalizmus v móde znamená nakupovanie a skladanie jednotlivých kusov oblečenia v súlade s určitými pravidlami.…
Milovníčky tašiek, máme dobrú správu! Rok 2022 bol prakticky preplnený množstvom trendových doplnkov, ale tento…
Pravdepodobne ste počas vianočných sviatkov zjedli viac jedla ako zvyčajne a možno vás trápi pocit,…