Novinky

Ak pred spánkom robíte toto, zaspávanie bude problém

Nabudúce sa vyskúšajte vyhnúť obrazovkám a spánok bude lepší

Ako často ste nalepení na obrazovkách? Veľmi často, pokiaľ ste ako väčšina z nás. Údaje priniesli informáciu, že len Američania si denne skontrolujú telefóny 8 miliárd krát. Neskutočne číslo. V priemere to preukazuje približne 25 skontrolovaní denne, no nie všetci sme rovnakí.

Všetky tie obrazovky telefónov majú významný vplyv na náš spánok, odvolávajúc sa na publikáciu v žurnále PLOS ONE. Ľudia, ktorí používajú telefóny viac, špeciálne aj v čase ukladania sa do postele, majú plytší a horší spánok ako ich rovesníci.

,,Je to znepokojujúce,“ hovorí Dr. Gregory Marcus, jeden z autorov tejto štúdie a riaditeľ klinického výskumu pre divíziu kardiológie na University of California v San Franciscu. ,,Je stále viac zrejmé, že zlá kvalita spánku nie je spojená s ťažkosťami s koncentráciou a zlou náladou nasledujúci deň,” hovorí. ,,Ale môže byť naozaj významným rizikovým faktorom pre vznik a prehlbovanie chorôb.”

V štúdii prebiehajúcej počas 30 dní si na začiatku 653 dospelých ľudí naprieč celej USA stiahlo aplikáciu, ktorá fungovala v pozadí telefónov a monitorovala čas strávený pri aktívnej obrazovke. Ľudia tiež zaznamenávali, aký dlhý a aký kvalitný spánok počas výskumu mali podľa škály kvality spánku.

Interakcia ľudí s telefónmi predstavovala v priemere 3,7 minúty v jednej hodine. Dlhší čas strávený spoluprácou s telefónom sa javil ako neprospech. ,,Celkovo sme zistili, že tí, ktorí strávili dlhší čas so smartfónom, mali tendenciu pre nekvalitnejší spánok,“ konštatuje Marcus.

Výskum však striktne nedokazuje, že používanie obrazoviek spôsobuje horší spánok. (V skutočnosti to môže byť naopak: ,,Nemôžeme vylúčiť možnosť, že ľudia, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu zaspať len vypĺňajú čas používaním telefónu,“ vraví Marcus. Ďalší výskum podporuje fakt, že obrazovka ide proti spánku. Niektoré zistenia ukazujú, že modrasté svetlo vylučované telefónmi potlačuje tvorbu hormónu melatonín, hormónu, ktorý je zodpovedný za prirodzený a zdravý cirkadiálny rytmus. “Vieme tiež, že emocionálne rozrušenie alebo stimulovanie na rozdiel od používania smartfónu, môže nepriaznivo ovplyvniť kvalitu spánku. Interakcie s Twitterom, Facebookom, či emailom môžu spôsobiť nepriaznivú emocionálnu stimuláciu,” hovorí Marcus.

Reakcie na obrazovky sa môžu líšiť od človeka k človeku. ,,Ale ak máte problémy so zaspávaním alebo kvalitou spánku, vyskúšajte sa pozrieť do telefónu,“ vraví Marcus. ,,Pretože je kvalita spánku veľmi dôležitá, myslím, že je užitočné pre jednotlivca, aby tieto údaje využil prinajhoršom  pre vyhýbanie sa obrazovkám telefónom aspoň hodinu predtým, ako idú do postele pre pokus zistiť, či to pomôže,” dodáva Dr. Gregory Marcus.

Zdroj: time.com

admin

Share
Publikované
admin

Recent Posts

Pánska členková obuv – ktorý model sa bude hodiť k zimnej bunde?

S nástupom chladného počasia je potrebné okrem šatníka vymeniť aj topánkovník. I keď je nosenie…

1 rok pred

Pozrite sa na jesenné trendy spoločne s TATUUM! Zistite, aké oblečenie musíte mať v tejto sezóne

Jeseň nie je len o zlatých listoch a klesajúcich teplotách, ale je to tiež skvelá…

1 rok pred

Chcete lepšie vzdelanie, ale nemáte čas chodiť do školy? Študujte online

Nechať všetko a ísť si na niekoľko rokov zase sadnúť do školských lavíc je pre…

2 roky pred

Obľúbené topánky pre milovníčky minimalizmu na jar

Minimalizmus v móde znamená nakupovanie a skladanie jednotlivých kusov oblečenia v súlade s určitými pravidlami.…

2 roky pred

Pozor – nový trend! Najkrajšie kabelky pre rok 2023

Milovníčky tašiek, máme dobrú správu! Rok 2022 bol prakticky preplnený množstvom trendových doplnkov, ale tento…

2 roky pred

Praktické rady ako schudnúť po vianociach

Pravdepodobne ste počas vianočných sviatkov zjedli viac jedla ako zvyčajne a možno vás trápi pocit,…

2 roky pred